Nebülizatörlerin Temizliği

Nebülizatörlerin temizliği, her kullanımdan sonra temizliğinin yapılması enfeksiyon kontrolü, cihazın kullanım ömrü ve tedavinin etkinliği açısından önemlidir.

Nebülizatör ile tedavi uygulanacak olan her hastaya nebülizatör maskesi ve hortumları temin edilmelidir.

Nebülizasyon işlemi bittikten sonra maske/ağızlık, ilaç haznesi ve set hortumları temizlenmek üzere birbirinden ayrılır.

Mesh ve Ultrasonik nebülizatörlerin temizliğinde üretici firma önerileri dikkate alınmalıdır.

Jet nebülizatörler her kullanımdan sonra ılık sabunlu su ile yıkanmalı, durulanmalı, temiz bir örtü üzerine konularak kurumaya bırakılmalıdır

nebülizatörler asla musluk suyuyla yıkanmamalı, steril suyla yıkanmalı ve kendi kendine kuruması için temiz bir bez üzerine bırakılmalıdır.

O’Malley ve arkadaşları da (2007) nebülizatörlerde mikrobik üremenin sebebinin nebülizatörün içme suyu ile yıkanması ve uygunsuz kurutulması olduğunu belirtmektedir.

Dezenfektanlar cihaza zarar verdiği için kullanımları önerilmemektedir

Kullanılan malzemeler hastaya özel olmalı, hasta taburcu olduktan sonra başka hastaya kullanılmamalı, atılmalıdır

Nebülizatör seti ve maske dezenfekte etmek istenirse beş dakika kaynatılması ya da bulaşık makinasında 70 OC’nin üzerinde yarım saat yıkanmalıdır.

Durulamak için steril su kullanılabilir ya da 5 dakika kaynatılmış su ile durulanabilir

Her kullanım sonrası nebülizatörde kalan ilaç dökülerek cihaz temizlenmeli bu uygulama yapılmazsa kalan ilaç kristalleşerek cihazda tıkanıklık oluşturur.

Cihaz kullanıldıktan sonra ilaç haznesine bir miktar distile su koyulur, birkaç saniye çalıştırılır böylece püskürtme deliklerinin tıkanması önlenir.

Econoneb bakımı

Econoneb bakımı, Cihazınızdan tam fayda sağlamak için makine ve aksesuarlarının temiz tutulması önemlidir.

İlaç haznesinin sökülerek sıcak sabunlu suda yıkanmasını sağlayın. Her kullanımdan sonra durulayın ve kurutun.

Jet delikler, kompresörün hava çıkışına takılıp makine birkaç dakika çalıştırılarak jet delikleri üflemeyle temizlenmelidir.

Konektörün ömrünü uzatmak için her kullanımdan sonra borunun hem çıkış filtresinden hem de hazneden çıkartılmasını tavsiye ediyoruz.

Her üç ayda bir giriş filtresi her 12 ayda bir çıkış filtresi değiştirilmelidir (ev kullanımlarında).

İLETİŞİM
TEL: 0216 504 11 34 GSM: 0530 956 01 45