DUMON® BB – PEDİATRİK STENT

Pediyatrik endikasyonlar için geliştirilen DUMON® BB, yalnızca 0.5 mm’lik bir duvar kalınlığına sahiptir.

İç ve dış çaplar arasındaki oran, kompresyona karşı mükemmel bir direnç sağlamaktadır. Stent yerleşimi, bir rijit skopi ile ya da yetişkinlerdeki distal stenozlar için bir fleksibl bronkoskop ile kolaylıkla gerçekleştirilir. Lober brons endikasyonlarında mükemmel sonuçlar elde edilmiştir. Yerleştirme metodu, direkt görüş ya da X-ray kontrolü altında çok basittir.

Fleksibl bronkoskop ile bir silikon stent yerleştirmek, şu an mümkün olduğu üzere, bir stenti distal olarak yerleştirip gerektiğinde çıkarmak bir devrim niteliğindedir. Böyle endikasyonlar için, kollateral ventilasyona ihtiyaç olmadığı sürece (böyle durumlarda, kaplamasız metalik stent kullanılmalıdır) kendiliğinden genişleyebilir stent yerleştirmek artık gerekli değildir.

Pediyatrik Endikasyonlar

Pediyatrik endikasyonlar için, güvenlik nedeniyle rijit bronkoskopi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda, stentleme iyi bir geçici alternatif olabilir.
Bütün DUMON® stentleri gibi, BB stent de implant düzeyinde silikondan yapılmıştır. Mükemmel bir biyouyumluluğa sahiptir ve 15 aydan daha uzun bir zaman sonra bile stenti hiçbir problem olmadan çıkartmak mümkündür). Infantlarda, kardiyopati veya malazi nedeniyle bir lümen daralmasına, stenti mukozaya sütürlemeden ya da bir trakeotomi açmadan endoskopik olarak silikon stent takılabilir.

DUMON® BB, hem stenozu kapatmak hem de stenti mükemmel bir sekilde kaynastırmak için 10 ila 50 mm uzunluklarında mevcuttur. Kontrol edilmis duvar kalınlıgı, obstrüksiyondan kaçınmaya yardımcı olur. Stent, gerektigi durumda yabancı cisim forsepsi ile çıkartılabilir.

Yetişkin endikasyonları, fleksibl bronkoskop ile yerleştirme Yetişkin endikasyonları nadirdir ve bir istisna olarak ele alınmalıdır. Stentleme, lober ventilasyonu güvence altına almalıdır. Hastanın yaşam kalitesi, stentleme gereksinimini belirlemek için önemli bir konudur. Sağ taraf pnömonektomisi olmuş hastalar için, sol alt lob ventilasyonunu güvence altına almak için endike olabilir.

Bazı durumlarda DUMON® BB, böyle distal stenozlar için halen tercih edilen kendiliğinden genişleyebilir bir stent yerine yerleştirilebilir. Kollateral ventilasyon gerekliliği, ikinciyi eski kılmaz ancak DUMON® BB, kendiliğinden genişleyebilir stentler kullanışsız, hatta tehlikeli olduğu zaman kullanılabilir.

gss12-1

 

REFİç Çap
(mm)
Dış Çap (mm)Uzunluklar (mm)Ayak Sırası
0253014510 mm den 50 mm ye kadar2
02620156
02650167
02670178
0267518920 mm den 80 mm ye kadar4
(2 sıra ayak da özel olarak üretilebilir)
026801910